Previous FrontPage Edition 28 Feb 2004

  Back to FrontPage

 

GCE 'O' Level 2003 Results

   

INFORMATION SHEET

 

2003 SINGAPORE-CAMBRIDGE GCE ORDINARY LEVEL EXAMINATION

 

I         TOP STUDENTS

 

          Top Secondary 4 Chinese Students

          (arranged alphabetically by school, then by name of student)

 

 

Name

Grades

Mother Tongue

School

1.

Ong Junyi Grace

 

10 A1s

Higher Malay

Bukit Panjang Govt High

2.

Ho Hui Ying Jasmine

10 A1s

Higher Chinese

Raffles Girls' Sch

3.

Hui Li Yu Cheryl

10 A1s

Higher Chinese

Raffles Girls' Sch

4.

Tan Zhi An

10 A1s

Higher Chinese

Raffles Girls' Sch

5.

Wang La La

10 A1s

Higher Chinese

Raffles Girls' Sch

6.

Hong Wenxian

10 A1s

Higher Chinese

Raffles Institution

7.

Sim Sze Kiat

10 A1s

Higher Chinese

Raffles Institution

8.

Chua Shan He Ivan

10 A1s

Higher Chinese

The Chinese High Sch

9.

Set Ying Ting

 

10 A1s

Higher Chinese

The Chinese High Sch

 

 

          Top Secondary 4 Malay Students

         

 

Name

Grades

Mother Tongue

School

1.

Adrianus Mradipta

8 A1s, 1 A2

Higher Malay

Anderson Sec Sch

2.

Yusrina Bte Yusoff

8 A1s, 2 A2s

Higher Malay

Raffles Girls’ Sch

3.

Rudy Hendra Saleh

8 A1s, 1 A2

Higher Malay

Raffles Institution

 

 

          Top Secondary 4 Indian Students

 

           

Name

Grades

Mother Tongue

School

1.

Haripriya Santhanam

10 A1s

Higher Tamil

Raffles Girls' Sch

2.

Manu Chhabra

10 A1s

Hindi

Raffles Girls’ Sch

 

 

         


 

Top Secondary 4 Eurasian Students

 

 

Name

Grades

Mother Tongue

School

1.

Jansz Daphne Grace

6 A1s, 1 A2, 1 B3

Chinese

CHIJ Sec (Toa Payoh)

2.

Jeanne Gwendoline Duclos

6 A1s, 2 A2s, 1 B3

Higher Chinese

Nanyang Girls’ High Sch

 

 

          Top Secondary 5 Students

 

 

Name

Grades

Mother Tongue

School

1.

Tan Shu Yi Fionne

 

6 A1s, 1 C6

Chinese

 

Paya Lebar Methodist Girls’ Sch (Sec)

2.

Tan An Qi Angie

5 A1s, 1 A2, 1 B3

Chinese

Paya Lebar Methodist Girls’ Sch (Sec)

 

 

IV      SCHOOLS WITH AT LEAST 1 STUDENT SCORING 7 OR MORE A1s

          (in alphabetical order)

 

1.     

Anderson Secondary School

2.     

Ang Mo Kio Secondary School

3.     

Anglican High School

4.     

Anglo-Chinese School (Independent)

5.     

Bendemeer Secondary School

6.     

Bukit Batok Secondary School

7.     

Bukit Panjang Govt High School

8.     

Catholic High School

9.     

Cedar Girls' Secondary School

10.  

CHIJ Katong Convent

11.  

CHIJ Secondary (Toa Payoh)

12.  

CHIJ St Nicholas Girls' School

13.  

Chung Cheng High School ( Main )

14.  

Clementi Town Secondary

15.  

Commonwealth Secondary School

16.  

Crescent Girls' School

17.  

Dunman High School

18.  

Geylang Methodist Secondary School

19.  

Hai Sing Catholic School

20.  

Holy Innocents' High School

21.  

Kuo Chuan Presbyterian Secondary School

22.  

Maris Stella High School

23.  

Methodist Girls' School (Secondary)

24.  

Monfort Secondary School

25.  

Nan Hua Secondary School

26.  

Nanyang Girls' High School

27.  

Ngee Ann Secondary School

28.  

Paya Lebar Methodist Girls' School (Secondary)

29.  

Pioneer Secondary School

30.  

Presbyterian High School

31.  

Raffles Girls' School

32.  

Raffles Institution

33.  

River Valley High School

34.  

Riverside Secondary School

35.  

Singapore Chinese Girls' School

36.  

St Hilda's Secondary School

37.  

St Joseph 's Institution

38.  

St Margaret's Secondary School

39.  

Swiss Cottage Secondary School

40.  

Tanjong Katong Girls' School

41.  

Tanjong Katong Secondary School

42.  

Temasek Secondary School

43.  

The Chinese High School

44.  

Victoria School

45.  

Xinmin Secondary School

46.  

Yishun Town Secondary School

47.  

Zhonghua Secondary School

Source: Ministry of Education Press Release 27 Feb 2004

ABOUT THIS WEB SITE | ADVERTISING WITH US | LISTING WITH US

ePartners  | Press  |  eMail Us | Permissions | Content Contributors

Contact Getforme at help@getforme.com

Powered by

Copyright© 1999 - 2004  All rights reserved